Jdi na obsah Jdi na menu
 


O plemeni BASENJI

 

PŮVOD:

Basenji pochází ze střední Afriky, kde byl a stále ještě je využíván k lovu. Jeho minulost sahá do období faraónů. Proslavil se tím, že neumí štěkat, resp. neštěká v pravém slova smyslu. Jen když se lekne či bojí, umí vydat krátký ostrý zvuk. Nejpravděpodobnější důvod “neštěkavosti” je skutečnost, že Basenji má hrtanový prostor menší ve srovnání s jinými domácími psy. Tato skutečnost způsobuje omezení pohybu hlasivek a tím znemožňuje štěkavý zvuk. I když je neštěkavý, přesto vůbec nelze říci, že je Basenji němý. Vládne celou škálou ostatních psích zvuků, a některé zvuky jsou právě u této rasy přímo unikátní.

POPIS:

Basenji má krátkou, jemnou, lesklou srst, bez jakéhokoliv psího zápachu, která je hebká jako samet. Většinou je barvy červenobílé. Dále může být trikolorní, černobílá či žíhaná. Bílá barva má být na hrudi, tlapkách a špičce ocasu, který je stále zatočený do spirálky směrem nahoru. Díky své krátké a jemné srsti není zrovna milovníkem zimy a vody. Ale protože je to pravý Afričánek, tak naopak miluje teplo a povalování na sluníčku. Také je velmi čistotný. Tento psík se vyznačuje nezávislostí a je velmi inteligentní. Přechytračit nebo omotat si svého pána kolem prstu není pro něj žádný problém. Rošťárny jsou u něj na denním pořádku. Ale jeho, díky četným vráskám na čele, stále ustaranému pohledu snad neodolá nikdo.

CHARAKTER:

Tichý k cizím zcela nedůvěřivý a venku zdánlivě nekontaktní pes. V domácím prostředí se stává mimořádně milým a citlivým společníkem. Je laskavý k dětem, avšak vždy připraven utkat se v boji se svými vrstevníky. Udělá mnoho pro přízeň svého pána, při výcviku ale může být tvrdohlavý. Má velmi vyvinut lovecký pud. Je velmi čistotný a nevydává zápach, o svou srst dokonce pečuje jako kočka. Hodí se do bytových podmínek, naopak je nevhodný do kotce.                                                                           

basenji_-_043.jpg

(zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Basenji)